You are currently viewing Jak importować modele IFC do Rhino zupełnie za darmo?

Jak importować modele IFC do Rhino zupełnie za darmo?

Jeżeli pracujesz z oprogramowaniem Rhino, to wiesz, że oferuje ono szeroki wachlarz rozszerzeń plików, które możemy zaimportować. Niestety program nie daje nam możliwości bezpośredniego importu plików IFC, co niewątpliwe jest jego dużym minusem, szczególnie gdy wykorzystujemy go jako narzędzie do projektowania w BIM. Oczywiście mamy kilka propozycji od zewnętrznych deweloperów, którzy oferują płatne wtyczki do importu IFC takich jak GeometryGYM, VisualARQ, czy BIMDEX, jednak czy można to zrobić bez dodatkowych kosztów?

Odpowiedź brzmi TAK !

Nie obejdzie się tutaj bez dodatkowego oprogramowania, ale w tym przypadku jest ono zupełnie ZA DARMO! Czy słyszałeś może o programie Blender? Podobnie jak Rhino, to narzędzie dedykowane do prac związanych z grafiką 3D, natomiast posiada on narzędzia oraz darmowe wtyczki, które pozwolą nam przekształcić plik IFC do geometrii odczytywanych w Rhino.

1. Instalacja programu Blender

Pobierz z oficjalnej strony programu pakiet instalacyjny i zainstaluj zgodnie z instrukcjami w oknie instalatora (zastosuj ustawienia domyślne):

www.blender.org/download

blender-website

2. Instalacja wtyczki BlenderBIM

Potrzebujemy dodatkowej wtyczki, która pozwoli nam obsłużyć pliki IFC w Blenderze. Pobierz wtyczkę z tego linku:

www.blenderbim.org/download

blenderbim-website

Otwórz Blendera i wybierz z górnego paska narzędzi Edit > Preferances

blenderbim-install

Następnie z zakładki Add-ons, kliknij przycisk Install.

blenderbim-addon-tab

Teraz wybierz wcześniej ściągnięty pakiet .ZIP z wtyczką BlenderBIM i kliknij Install Add-on

blenderbim-install-end

Jeżeli wtyczka została zainstalowana poprawnie, powinieneś zobaczyć ją na liście w zakładce Add-ons. Od tej chwili mamy możliwość zaimportowania pliku IFC do Blendera

blenderbim-install-check

3. Import pliku IFC do Blendera

Aby przetestować możliwości importu bardziej złożonych modeli IFC, pobrałem przykładowy projekt budynku (konstrukcja + wyposażenie mechaniczne) z darmowego repozytorium (link). Poniżej podgląd pliku w przeglądarce BIMVision

model-IFC-source

Zaimportujmy ten sam plik do Blendera. W oknie programu wybierz File > Import > Industry Foundation Classes, a następnie wskaż pliki do konwersji.

import-ifc-blender
import-ifc-blender-files

Oto efekt końcowy w oknie Blendera

model-IFC-blender

Pamiętajcie o cierpliwości podczas importowania większych plików IFC. Blender potrzebuje trochę czasu, aby przetworzyć geometrię, dlatego dopóki widać obracające się kółko ładowania, wszystko jest w porządku.

4. Eksport do rozszerzenia .OBJ

Kolejnym krokiem jest eksport naszej geometrii do rozszerzenia OBJ. Zaznacz wszystkie potrzebne elementy, a następnie wybierz File > Export > Wavefront (.OBJ)

export-obj

W oknie eksportu wpisz nazwę pliku .OBJ. oraz zaznacz opcję Selected Only po prawej stronie. Resztę zostaw domyślnie.

export-obj-end

5. Import .OBJ do Rhino

Ostatnim krokiem jest import pliku .OBJ do Rhino. Wybierz odpowiednio Plik > Import, a następnie wskaż swój model.

import-rhino-tab
import-rhino-file

Teraz Rhino zapyta nas o dodatkowe ustawienia importu. Ważne, aby w tym oknie zaznaczyć opcję – Mapuj OBJ Y do Rhino Z. Pozostałe możesz zostawić domyślnie.

import-rhino-map

Gotowe! Jak widać poniżej, wszystkie elementy zostały wczytane pomyślnie

rhino-IFC

Jeżeli znasz inny sposób importowania plików IFC do Rhino, śmiało daj znać w komentarzu poniżej. Każda wskazówka jest mile widziana.

Dodaj komentarz